BAKIM VE GÜBRELEME

Güncelleme tarihi: 1 Mar 2019


Lavanta dikimi yapılan tarlada uzun yıllar normal bir toprak işleme yapılamayacağından, dikim yapılacak tarlanın otsuz, özellikle rizomla çoğalan yabancı otlarla kaplı bulunmaması gerekir. Lavanta dikiminden sonra diğer bir çok bitkilerde olduğu gibi toprağın belli ölçüde havalandırılması, yabancı otların yok edilmesi için çapalama gereklidir. Lavanta vejetasyon devresi esnasında aynı zamanda sulanabilmektedir. Lavantada bakım işlerinden en önemlilerinden biri de gübrelemedir. Lavanta toprağının kireççe zengin olmasını ve bol miktarda organik madde bulunmasını ister. Bu nedenle literatürde lavanta toprağının 2-3 yılda bir ahır gübresi veya komposto ile gübrelenmesi gerekli olduğu bildirilmektedir. Ayrıca azotlu ve fosforlu gübrelerin toprakta bol bulunmasını arzular. Dekara yılda 8-10 kg N ve 3-5 kg P2O5 verilmesi yeterlidir. Ancak gübreleme toprak analizi sonuçlarına göre yapılmalıdır.

Gübrenin verilişi dikim yılında dikimle beraber, diğer yıllar ise erken ilkbaharda yapılmalıdır. Yüksek verim için nanoteknoloji (Lavanta için hazırlattığımız sıvı gübre mevcut, bizimle irtibata geçebilirsiniz) yöntemiyle organik gübresi tavsiye edilir.


SOLUCAN GÜBRESİ NEDİR?

Solucan gübresi, kırmızı California cinsi kültür solucanlarının çürümüş bitkisel atıkları ve fermente (yanmış) büyükbaş hayvan gübresi gibi organik atıkları yiyerek sindirim sisteminden geçirmesi sonucu oluşur. %100 organik olup, hastalık yapıcı maddeleri parazit yumurtaları, yabancı ot tohumları ve ağır metalleri kesinlikle içermez.

SOLUCAN GÜBRESİNİN LAVANTA BİTKİSİNE YARARLARI

Başta NPK (azot-fosfor-potasyum) olmak üzere iz elementlerini de çok dengeli bir biçimde içerir. Yavaş salınımlı olup özellikle diğer kanatlı hayvan gübreleri gibi asidik içeriğe sahip olmadığından fazla miktarda dahi uygulansa bitki köklerine hiçbir zarar vermez. Yüksek hümik-fülvik asit içeriği ve de nem tutma kapasitesi dolayısıyla lavantada ilk ekimde etkili bir köklenme sağlar. Yabancı ot tohumu içermediği için diğer organik hayvan gübrelerindeki gibi otlanma yapmaz. Solucanların, vücut yüzeylerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan

antibakteriyel özelliğe sahip “sölom sıvısı” nı gübreye geçirmesiyle bitkide kök hastalıklarına karşı doğal bir direnç sağlar.

LAVANTA EKİMİNDE NASIL UYGULANIR?

Solucan gübresi uygulandığı üründeki güçlü köklendirici etkisi sebebiyle ilk ekimde kök gübresi olarak kullanılmasında büyük yarar vardır. Ortalama olarak bir dönüme (145x 35 cm) 2000 kök lavanta ekildiği varsayılırsa; her bir fide çukuruna bir avuç ( 50 gram) katı solucan gübresi uygulandığında bir dönüm için gerekli olan solucan gübresi miktarı 100 kilogramdır. Kilosu perakende 3₺ olup ton bazında kilosu 2₺ olmaktadır.


Solucan gübresi için daha fazla bilgi: tıkla

519 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör